ОГЛАСИ

Тотален хаос во Пливачката федерација на Македонија

Спорт | Охрид | 24.02.2018 19:46Посети : 1775

Тотален хаос без надеж за поправување за доброто на пливањето владее во Пливачката федерација на Македонија (ПФМ). Во два дена одбрани беа двајца претседатели на ПФМ со што се потврдува дека станува збор за борбата за фотелја, а не за пливачите и условите за пливачите кои се далеку од оптимални.Во петокот се одржа Вонредно собрание на кое за претседател беше избран Александар Маленко, а во саботата беше одржано ново собрание исто со предзнак Вонредно на кое доверба доби Дарко Нашков.

Паралелните претседателски избори не наговестуваат ниту малку светла иднина за пливањето, бидејќи спортските работници во пливањето место да се фатат неодложно за работа и да ги мрднат работите од нулта точката тие речиси два месеци си „играат“ со соошпштенија.Многу веројатно, најголем губитник од ваквата ситуација во пливањето ќе биде Охрид и Охридскиот пливачкиот маратон кој го нема на мапата од ФИНА, а Ohrid News од свои извори дознава дека тој е планиран за 25 август. Недела дена пред „големиот“ маратон на програмата ќе биде Олимпискиот маратон на 10 километри, а на 2 август традиционално ќе се одржи Илинденскиот маратон од Хотел Парк до градското пристаниште.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833