ОГЛАСИ

Со специјална машина Струга ќе го третира отпадот во дивата депонија во близина на градот

Вести | Охрид | 25.02.2018 13:18Посети : 752

Општина Струга со државни пари ќе купува специјална машина за третирање на отпадот од дивата депонија во близина на градот, кој според најавите ќе се одлага во депонијата Дрисла. Фирмата ангажирана за оваа намена не одговорила на барањата, по што владата во декември предвидените средства во висина од 200.000 евра ги префрлила на сметка на општина Струга.- Правиме тендерска документација за купување на таа машинерија со 4 контејнери со капацитет за балирање од 25 тони смет, односно 40 кубици. За тој пункт ќе одредиме локација,  можеби ќе го комбинираме со општина Охрид, заеднички да го работиме и сметот ќе оди во Дрисла, вели градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко.


За целосно решение на проблемот останува изградбата на регионална депонија, за што општините во Југозападниот плански регион никако не можат да се договорат.


Општина Дебрца, која според студијата изработена со средства од ЕУ беше посочена како најидеална локација, референдумски ја отфрли таквата можност. Мерко бара владата да пресече. Како што изјави градоначалникот на општина Дебрца на почетокот на овој месец, останува ставот да не се гради регионална депонија во Дебрца поради добро познати причини и дека регионот е дел од сливното подрачје на Охридското Езеро кое е под заштита на УНЕСКО.- Бидејќи општините не можат да се справат треба некој од повисока инстанца да даде упатства, односно наредби како да се справиме со сметот. Земјиштето е државно и државата треба да одреди место за регионакна депонија. – вели Мерко.


Во меѓувреме општина Струга во соработка со ЕЛЕМ планира чистење на коритото на реката Дрим од насобраната тиња која ќе биде искористена за покривање на местото каде сега се наоѓа дивата депонија, откако најпрвин таа ќе биде исчистена, а повеќе компании пројавиле интерес за експлоатација на гасот кој се создава од депонијата.


Горан Момироски


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833