ОГЛАСИ

Василевски, Муковски и Чавков по четврти пат добија 30-дневен притвор

Вести | Охрид | 25.02.2018 14:57Посети : 542

Апелацискиот суд Скопје вчера им го продолжил притворот на 13 лица, а меѓу нив и на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски и Сашо Василевски за настаните во Собранието од 27 април. Станува збор за четврто продолжение на нивниот притвор, при што три одлуки беа од Кривичниот суд, а ова е прва од Апелациониот суд.Откако минатата недела Апелациски им ги одби жалбите на осомничените за 27 април, пратеници и функционери од МВР за третата мерка притвор, вчера им одредил нови 30 дена притвор, пренесува МИА.


- Сега ние сме првостепениот орган. Отсега ние ќе одлучуваме за натамошните мерки или укинувања. Отсега натаму за жалбите по одлуките на Апелациониот суд Скопје, ќе одлучува Врховниот суд, објаснуваат во Скопска апелација.


За Игор Дурловски, актерот Владо Јовановски и останатите организатори на протестите на „За заедничка Македонија кои се во куќен притвор, Апелацискиот суд ќе одлучува дополнително. Во куќен притвор остануваат и пратениците Јохан Тарчуловски, Љубен Арнаудов и Љупчо Димовски.


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833