ОГЛАСИ

„Богојавление“ бара споменикот на Христо Узунов од Скопје да се пренесе во Охрид

Вести | Охрид | 25.02.2018 16:06Посети : 2526

Претседателот на здружението „Богојавление“, Љупчо Арнаудов, информира за покренатата иницијатива на здружението, за поставување на споменик на Христо Узунов во Охрид. Имено, станува збор за споменик–дел од проектот „Скопје 2014“, за кој од здружението сметаат дека треба да биде дислоциран од Скопје и да биде поставен на малиот плоштад што го носи името на овој револуционер во Охрид.Барањето „Богојавление“ го упатува до локалната самоуправа и охридскиот градоначалник Јован Стојаноски.


- Веруваме дека сега се создадени услови, да се обратите до градоначалникот на град Скопје, а исто и до владата на Македонија, како тие би го разгледале ова барање, се наведува во барањето испратено до градоначалникот.


Од „Богојавление“ потсетуваат дека пред шест години, од страна на советот на општина Охрид била донесена одлука за изградба на споменик на големиот револуционер Христо Узунов.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833