ОГЛАСИ

Колумна: Носи и ти танга, биди и ти Ивона

Отворена | Колумни | 26.02.2018 10:10Посети : 1865

Чекај бре дедо чекај аман и ти. Не брзајсе немат да заказниш. Чек прво колков да ти го клам па после пантолите. Кај ќе ојш без колк. Как не ти кладоја докторине пластичен со овај железниов шкрипиш по скалине сите комшии да те знает ко ќе ојш на работа, ексик. Ај сега кошулата е така, така. Ар не мафтај со левото рамо заборај дека левата рака ти ја пресекоа? Само десната рака ја редима в кошула. Како ам.


Чеј сега апаратчето да ти го клам на левото уше. Шуќур десното ти се исуши од старост вака само едно ти редам и побрзо те спремам. Еј еј еј чекај. Кај ојш без ова скаламеријава за вгрло? Како ќе зборвиш без неа? Види го....ар кај се чуло видело поштар без зборвење да носит пошта. И не туку мрчи, само мрчиш и се жалиш.


Господ здравје да и дајт на владава шо ја зголеми границава за в пензија, бар се занимаваш нешто, ти врвит денов. Ај ај тргви ќе ти поминит и коленото. Ќути во него шо имаш само три штрафој иначе стап ќе одеше. Ам ај море дедо шо да речит баба, се скина од работа и таман дојде само четири години пред пензија си умре млада на 89.


Ам ти машко си. За мажите е до 95. Ај ќе поминат уште две години дур речиш оториноларингологија и ти ќе ми доживејш. И по улица само држи лево за да мојш да гледаш со десното. Знајш дека левото пред две недели ти падна ко кивна. Ајде ајде оди, как не си се распраѓал. Терај, терај.


Е ексик ми е секое сабајле ко ќе го спремам, ама бар ко ќе го пратам на работа рајат ми е глава 12 сати. Ам толку е работното време со новиот закон за работни односи. Над 75 години работат само 12 сати. То ти идет нешто ко пола работно време. А не не. За нив е 14 сати, за помладиве. Си пишит измеѓу 65 и 75 години по 14 сати. ОД 50 до 65 скоро полно работно време 16. И така.


Дај сега фрлимија тангата да ја облечам и јас да се спремам за на работа. Како? Ти не носиш? Алооо тиквар мојш в затвор да заглавиш. Е така де. Шо мислиш ти јас зш ја носам? Абе види не дека намерно нешто ќе прам. Ама мојт да ми се десит несвесно ко шо шетам по улица да затајам данок 2-3 стотини иљади евра и без танга ојдов јабана. Како ам. Ти не знаеше за ова? Аиии ќе ојше јабана од незнаење, ќе цркнеше по занданине.


Абре да те прашам нешто јас. Си чул ти некој од ДУИ да ојт на суд, да го осудет в затвор? Е не си чул ама ниеден функционер на ДУИ од дома не мрдат без танга. Ар друга логика немат. Чим не ги судет за ништо морат да носет танги. Така си стојт во законот. Не е ненормалне шок Амети шо ги носит по два пара и ги менвит на пол ден. Секогаш да му се тазе во случај дан се менит законот за криминал.


Те црвени редит, те жолти, те со цеп напред, те со цеп назад.....Абре тој шо не и напрај на државава, ја разнебидна, македонци убиваше, крстозборки на плештине им црташе со шајки 20-ка па во владава на НСРМ си е од ко е роден и со секого. А ќе го напраеше сево ова, а да не е осуден ак не носеше танга? Стап ќе го напраеше. До ден денес со митраљез ќе шеташе по Шара како пес избркан. Како ам.


Е сега и ти. Од кај знам јас дал Грујо носит, ќе кажит времево и условните. А се думам дал Зајко носит. Додуша ко ќе размислам не вервам дека Зајко носит. Мислам дека тој носит ѕиври и то со дестина учкури. Зш дур ги облечит дур ги врзит сите учкури дур стигнит на работа ојде животот во НСРМ јабана уште недојден.


Важном, ко брат те молам, ти обавезно да нозиш танга. Молим те, за секој случај, носи танга. Биди и ти Ивона.


А незнам. Навистина незнам после работа шо ќе прам. Или ќе се женам или ќе умрам. А то зависит од мерцедесон од Колета дал ќе го шитнет. Зш ако го шитнет ќе земам К15. Е ако земам К15 ќе се женам зш ќе можам да платам венчавка со тројца попој од 7000 динари, а ако не земам можам само да си умрам. Зш то е поевтино. Само 3000-ки. Да бе да. МПЦ ( Македонците Побргу да Цркнат) ги крена цените. Да беееее!ЏИМИ


*Ставовите изнесени во рубриката Писма-Колумни се ставови на авторите и редакцијата на OhridNews не сноси одоговорност за содржината на истите

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Отворена

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833