ОГЛАСИ

Украл возило од „Туристичка“, го возел цел ден па го оставил во ресенско

Вести | Охрид | 26.02.2018 11:52Посети : 4024

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „одземање на моторно возило”, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 27-годишно лице од селото Грчец, општина Сарај.- Казненото дело го извршил на 17-ти декември минатата година околу 09 часот на булеварот „Туристичка“ во Охрид. Откако забележал оставено патничко моторно возило  „Тојота Корола“ во погон и со вклучени четири трепкачи, пријавениот искористил згодна прилика, влегол во возилото и го одзел, го управувал и го користел за свои потреби. - информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. 


По преземени оперативни и други мерки, истиот ден, патничкиот автомобил е пронајден на локалниот пат од селото Дрмени кон Ресен. По извршена криминалистичко-техничка обработка, автомобилот е предаден на соственикот од Охрид.


Со извршувањето на казненото дело, пријавениот предизвикал материјална штета од околу 1.000.000 денари, соопшти полицијата.


OhridNews
      


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833