ОГЛАСИ

ЕБОР обезбеди 86 милиони евра за наградба на патната мрежа во Македонија

Вести | Македонија | 26.02.2018 17:53Посети : 681

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) обезбедува 86 милиони евра за надградба на транспортната инфраструктура и зајакнување на регионалната интеграција на македонското јавно претпријатие за државни патишта (ЈПДП). Ова е втора транша од проектот што е вреден 181 милиони евра, а ќе послужи за финансирање на надградбата на 26 делови од македонската патна мрежа, која покрива над 400 км од регионалните и локалните патишта во земјата, jaвува МИА.

- Ни претставува задоволство што придонесуваме во развојот на националната инфраструктура, и во регионалната интеграција на Западен Балкан, која е круцијална за поттикнување на трговијата и развојот. Ова ќе донесе подобрување на секојдневното живеење на ѓраѓаните, овозможувајќи развој и раст на деловните активности, изјави претседателот на ЕБОР, Сума Чакрабарти.Работите, како што соопштија од канцеларијата на ЕБОР во Скопје ќе опфатат реконструкција на горниот слој и подслоевите од патот со нов асфалт, како и замена на сообраќајната сигнализација, маркери на патот, кои се поставуваат по краевите и заштитни огради.

Македонскиот министер за финансии, Драган Тевдовски истакнал дека обезбедувањето одржлива инфраструктура е една од нашите развојни приоритети и, како што рекол, благодарение на соработката со ЕБОР, добро напредуваме во обезбедувањето подобар транспорт во земјата.

Во прватата фаза на имплементација на овој проектот се реализираа реформи во делот на одржување на патиштата, кои помогнаа во создавањето на повеќе можности за соработка со компании во приватниот сектор.

Втората транша се надградува врз иницијативите од претходните проекти, и дополнително ќе ги олесни реформите во финансирање на патниот сектор. Дополнителни неповратни финансиски средства, ќе се обезбедат за финансирање на техничката помош, што ќе помогне во зајакнување на финансиската одржливост на ЈПДП, вклучувајќи ревизија на постоечката тарифна методологија за формирање на износите на патарините, кои ги плаќаат корисниците на патиштата.

Инвестицијата е делумно поддржана од Фондот на Централно европската иницијатива (ЦЕИ), обезбеден од италијанската Влада. Од тука се обезбедуваат неповратни средства за финансирање на компонентата за техничката соработка, во рамки на проектот.

ЕБОР реализира проекти во Република Македонија од 1993 година, и до сега има инвестирано над 1.6 милијарда евра, во над 100 проекти во земјата.


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833