ОГЛАСИ

Над 30 луѓе загинаа во силниот земјотрес на Папуа Нова Гвинеја

Вести | Свет | 27.02.2018 08:08Посети : 512

Повеќе од 30 лица, од кои четири деца загинаа, а над 300 се повредени во земјотресот со интензитет од 7,6 степени според Рихтероивата скала што го погоди централниот дел на Папуа Нова Гвинеја, јавува МИА. 


Од земјотресот се погодени провинциите Јужни Височини и Хела во центарот на најголемиот остров на тихоокеанската држава.

- Епицентарот на земјотресот бил на 560 километри од главниот град на Папуа Нова Гвинеха, Порт Морсби, на длабочина од 35 километри, соопшти Геофизичкиот институт на САД.

Се претпоставува дека најмалку 13 лица загинале во Менди, главниот град на провинцијата Јужни Височини, а другите 18 во реоните на Кутубу и Босаве.

Католичкиот свештник отец Пиус Хал изјави дека при земјотресот загинале четири деца, а едно дете, заедно со неговите родители, се затрупано под урнатините.

Рударските компании, меѓу кои и американската „Ексон Мобил“ (ЕџџонМобил) соопштија дека ги проценуваат штетите, а некои фирми евакуираат дел од персоналот.

Според екоактивистот Мартин Наморонг оштетените гасоводи и цевките за отпадоци од рудите предизвикале сериозни отровни излевања.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833