ОГЛАСИ

Со марш и промоција на химна во Охрид ќе се одбележи Светскиот Ден на ретки болести

Вести | Охрид | 27.02.2018 13:50Посети : 655

Со одржување на Марш низ улиците на Охрид, на кој учество ќе земат ученици од основните и средните училишта во Охрид и Сојузот на училишен спорт, утре, 28-ми февруари, ќе започне одбележувањето на Светскиот ден на ретки болести. Маршот ќе почне во 12 часот од ОСУ „Св. Климент Охридски“ (охридската гимназија). Се очекува да учествуваат и претставници од Локалната самоуправа како и индивидуалци и институции, поддржувачи на кампањата. Учесниците ќе се движат по улицата „Јане Сандански“ кон хотел „Ројал“, па по Кеј „Македонија“ ќе се упатат кон градскиот плоштад каде ќе се дели едукативно-информативен материјал за ретките болести.Во 13:30 часот, во ресторанот „Лихнидос“ ќе се изврши промоција на химната на Децата со ретки болести. Песната е снимена во студиото „Китрозон“. Автор на текстот е Сашо Митаноски, Јовица Карајлиевски ја напиша музиката, а аранжманот го направија Јовица Каралиевски и Димче Китрозоски. Ја исполнуваат најдобрите на талент шоуто ОхридСУПЕРСТАР, односно ОхридСУПЕРСТАР Банд: Ирма Гогова, Ивана Коскоска, Билјана Буџакоска, Емилија Петровска и Христијан Николоски. За снимањето на видео спотот се погрижи МЕГА Продукција.

Денот на ретките болести е меѓународна кампања за подигнување на свеста за постоењето на ретките болести. Од почетокот на неговото одбележување во 2008 година, илјадници настани се организираат низ целиот свет и опфаќаат милиони луѓе. Кампањата започна како европски настан и со текот на времето стана вистински глобален феномен, со учество од 94 земји од целиот свет во 2017 година. Темата за 2018-та година е „Истражување“. Денот на ретките болести 2018 година е можност за учесниците да бидат дел од глобалниот повик кон креаторите на политики, истражувачите, компаниите и здравствените професионалци повеќе и поефикасно да ги вклучат пациентите во истражувањата за ретки болести.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833