ОГЛАСИ

Одбележана годишнината од раѓањето и смртта на Марко Бошнаков

Вести | Охрид | 27.02.2018 14:00Посети : 1386

По повод 140 години од раѓањето и 110 години од смртта, делегации од Општина Охрид, од Подрачната единица на историскиот архив на Македонија и од Сојузот на Борци од НОБ, денес, положија свежо цвеќе пред спомен плочата на охридскиот ѓемиџија, Марко Бошнаков.Во големата сала на општина Охрид се одржа и историски час за Бошнаков, од страна на Горан Митрески од НУ “Завод и музеј“- Охрид.
Меѓу бројната публика беше и дел од семејството на познатиот охридски гемиџија.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833