ОГЛАСИ

Снегот предизвика нови проблеми, товарно возило се излизга кај Косел, шлепер попречен на Буково

Вести | Охрид | 27.02.2018 18:12Посети : 4191

Новите врнежи од снег што попладнево ги зафатија западните делови од земјава, предизвикаа проблеми во одвивањето на сообраќајот.Попладнево во близина на селото Косел, охридско, лесно товарно возило изгубило контрола и излетало надвор од коловозот. Поради незгодата, сообраќајот на  патниот правец Охрид - Ресен се одвива отежнато.Очевидци велат дека условите на патот Охрид - Ресен се лоши, а поголем застој на Буково предизвикал шлепер кој се излизгал и го попречил патот. Како што информира АМСМ, забрана за тешки товарни возила има на патниот правец крак Маврово - Дебар, на патниот правец Кичево-Охрид преку планинскиот премин Пресека, како и на планинските превои Стража,  Буково и Ѓавато. Поради врнежи од снег сообраќајот на патниот правец Крушево-Прилеп и Крушево-Демир Хисар е во целосен прекин за сите видови на возила.


Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, со наместа остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните служби на ЈП Македонијапат.


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833