ОГЛАСИ

Советот ќе ја разгледува предлог одлуката за утврдување на тарифи за вода

Вести | Охрид | 28.02.2018 07:00Посети : 1119

Информација со Предлог - одлуки по однос на одлуката за давање на согласност на Одлуката за утврдување на тарифи за вода на МЈП „Проаква - РЕ Водовод Охрид и Одлуката за давање согласност на одлуката за утврдување на тарифа за собирање и одведување на урбани отпадни води за регулиран период 2018-2020 година на ЈП „Нискоградба“ -Охрид, ќе се најдат на дневен ред на седмата седница на советот на Општина Охрид, што ќе се одржи денеска.


Оваа точка на дневен ред е послена, 42-ра, на денешната седница, на која советот ќе го разгледа и предлог–планот за управување со отпад на општина Охрид за периодот од 2018 -2020 година и програмата за управување со отпад за 2018 година.Советниците ќе ја разгледаат и Предлог- одлуката за усвојување на Елаборатот за процена на штета од пожар- во општина Охрид на 19 август 2017 година, а ликвидиран на 21.08.2017 година. На дневен ред се и предлог одлуките за разрешување и именување членови на управните одбори во ЈП Градски Пазар, ЈОУДГ „Јасна Ристеска“ и ЈЗУ „Здравствен Дом“.


Советот ќе расправа и по предлог-одлуките за ажурирање на процената на загрозеност на подрачјето на општина Охрид од сите ризици и опасности, за утврдување на висината на надоместокот (закупнината) за поставување урбана опрема во општина Охрид за 2018 година и утврдување на висината на комуналната такса за користење на просторот пред деловни простории за вршење дејност.


На дневен ред се и низа точки кои се однесуваат на легализација на бесправно изградени објекти.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833