ОГЛАСИ

Продолжува негативниот демографски тренд во Охрид

Вести | Охрид | 27.02.2018 23:56Посети : 1865

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во четвртото тримесечје од 2017 година во Охрид изнесува 118. Во истиот период починале 136 лица, од кои 2 доенчиња, што претставува негативен природен прираст од -18. Во последното тримесечје од 2017 година, во Охрид се склучиле 66 бракови, а се развеле 19.Негативен демографски тренд и натаму бележи и општина Дебрца. Таму во четвртото тримесечје од 2017 година се родиле 10 деца, а починале 24 лица.


За разлика од Охрид и Дебрца, Општина Струга и натаму бележи значителен природен пораст на населението. Во последното тримесечје од 2017 година во Струга се родиле 163 бебиња, а починале 77 лица, од тоа едно доенче. Склучен бил 91 брак, а разведени 23.


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во четвртото тримесечје од 2017 година во земјава, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 2.3% и изнесува 5 352 живородени деца. 


Бројот на умрените лица во четвртото тримесечје од 2017 година бележи намалување од 12.6% во споредба со истото тримесечје од 2016 година и изнесува 4 848 лица, а од нив 36 се умрени доенчиња. Природниот прираст изнесува 504 лица, што значи дека за толку лица е поголем бројот на живородените деца од бројот на умрените лица. 


Во ова тримесечје од 2017 година бројот на склучените бракови е 3 119, што претставува зголемување за 6.9% во споредба со истиот период од 2016 година. Бројот на разведените бракови во ова тримесечје е 590, што претставува намалување од 9.8% во споредба со истиот период од 2016 година.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833