ОГЛАСИ

И средношколците од Струга со поддршка за децата со ретки болести

Вести | Охрид | 28.02.2018 09:58Посети : 581

И учениците од средното училиште „Нико Нестор” од Струга, со низа активности, се вклучија во одбележувањето на Светскиот ден на ретки болести.


- Целта е подигнување на јавната свест кај граѓаните, запознавање со значењето на овој ден, придонес за поголемо обрнување внимание за ретките болести од кои за жал се заболени околу 300 милиони луге во светот, велат од училиштето.
Водени од слоганот Show your rare, show your care, учениците го прифатија предизвикот и деновиве преку бројни активност се вклучија во светската интернет кампања со што дадоа поддршка на заедницата на Ретки болести.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833