ОГЛАСИ

Федерер спортист број еден во светот, посебно признание за Тоти

Спорт | Свет | 28.02.2018 14:51Посети : 297

Швајцарскиот тенисер Рожер Федерер и американската тенисерка ги понесоа престижните награди за најдобар спортист односно спортистка во светот во изборот на спортските лауреати кој се традиционално се одржува во Монако.Федерер покрај наградата за најдобар се закити со признание и за кам бек на годината. Швајцарецот успеа да ги залечи и надмини сите повреди и да стигна до јубилејниот 20-ти трофеј на Грен слем турнирите победувајќи на Австралија Опен.Сепак, Рожер Федерер не беше ѕвезда на вечерта. Овој епитетот го понесе Франческо Тоти кој доби специјално признание поради верноста на Рома и неговата фудбалска кариера. Принцот од Рим е втор спортист кој се закитува со ваква награда, првиот е најтрофејниот олимписки спортист на сите времиња Мајкл Фелпс.На прогласувањето на спортските лауреати награди добија Фудбалскиот клуб Чапекоенсе за најдобар момент во спортот, велосипедистот Мајкл Хуг за најдобар спортист со инвалидитет, Едвин Моузес за животно достигнување и едриличарот Армел ле Кларк за спортска акција на годината. 


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833