ОГЛАСИ

Русија повторно полноправна членка на ИОК

Спорт | Свет | 28.02.2018 22:27Посети : 313

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) го обнови членството на Рускиот олимписки комитет (РОК), откако заврши речиси тримесечната суспензија за време на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.- Рускиот олимписки комитет во целост ги обнови своите права. Оваа одлука за нас е од големо значење. - истакна првиот човек на РОК, Александар Жуков.

ИОК на петти декември привремено ја дисквалификува Русија поради обвинувањата за системски допинг, но на руските спортисти им дозволи да учествуваат на Игрите во Пјонгчанг под олимпиското знаме и химна.


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 192 гласови (31%)

Не - 428 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833