ОГЛАСИ

Најмалку 46 лица починаа од студ во Европа

Вести | Свет | 01.03.2018 10:08Посети : 378

Поларниот бран што ја зафати Европа досега зеде најмалку 46 животи. Повеќето од починатите се бездомници. Метеоролозите најавуваат дека студениот бран ќе продолжи и утре. Најголем број од жртвите на екстремно ниските температури се од Полска – каде студот е причина за смртта на 18 лица, шесмина починале во Чешка, петмина во Литванија, четворица во Франција и Словачка, двајца во Италија, Романија, Србија и Словенија и еден во Холандија. Во Естонија студот е причина за седум смртни случаи овој месец.Од почетокот на студениот бран, животот го загубиле најмалку осум луѓе без постојано место на живееење – по тројца во Франција и Чешка и двајца во Италија.
Студениот бран, кој британските медиуми го нарекоа „Ѕверот од Истокот“, Холанѓаните – „Сибирска мечка“, Швеѓаните – „Снежен топ“, а во Франција е познат под називот „Москва-Париз“, најмногу го загрозува здравјето на најранливите категории жители, пред сè бездомниците и постарите лица, но го попречува и сообраќајот.
Минатата ноќ во Швајцарија беа измерени минус 36 степени во Глаталп, место на надморска висика од 1.850 метри. Во текот на ноќта од вторникот кон средата температурите во Либек во северна Германија паднаа на минус 20, во јужна Полска на минус 19, во белгиски Лиеж на минус 18, а во околината на Лондон на минус 10. Во Швајцарија во Глаталп, на 1.850 метри надморска височина, забележани се минус 36 Целзиусови степени.Во Велика Британија, Холандија, на Балканот и во Скандинавија снегот и заледувањето предизвикаа големи сообраќајни тешкотии. Австрискиот таблоид Остереих наградата за „најледената работа во Австрија“ им ја додели на Лудвиг Разер и Нирберт Дакбахер, вработените во метеоролошката станица на Сонблик на 3.109 метри надморска височина, кои трипати на ден вршат мерења. За сите мерења им е потребен околу еден час на минус 32, а со источниот ветер чувството на студ е околу минус 60.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833