ОГЛАСИ

Обновено: Обесштетувањето за земјотресите никако да стигне

Вести | Охрид | 01.03.2018 12:34Посети : 1164

И по изминати седум месеци, охриѓани чии објекти претрпеа оштетувања во силните земјотреси што се случија во јули минатата година, чекаат владата да го исплати обесштетувањето.Земјотресите поминаа, но останаа нивните проблеми. Секојдневно стравуваат дали оштетените објекти ќе издржат додека добијат средства за да ги санираат. Дел од нив нашле начин да соберат средства и ги обноват распуканите ѕидови, но останатите се уште чекаат на државата.
- Комисиите поминаа, извршија увид, направија извештаи но еве парите никаде ги нема. Оштетувањата се големи, ги има во секоја соба од куќата која е стар објект. Секојдневно стравуваме да не попуштат ѕидовите и се молиме да нема некој нов земјотрес, бидејќи којзнае дали објектот би издржал дополнителни потреси, вели Лидија Башиќ, чиј објект претрпе поголеми оштетувања.


Извештајот за штетите, подготвен од страна на оштинската комисија, во август беше разгледан од советот на Охрид, по што истиот беше испратен до соодветна владина комисија, која во рок од 6 месеци требаше да се произнесе по него и потоа да се изврши исплата на штетите.


- Немаме конкретна информација за тоа што се случува со обесштетувањето. Наша обврска е да се направи елаборатот во кој се врши само проценка на штетите, а понатаму во согласност со буџетскиот план, расположивите средства, владата го врши обесштетувањето. Секако дека не треба обврската да ја префрламе само на централната власт. Наша должност е малку да влијаеме и да го притиснеме забрзувањето на исплатата на средства, што ние го правиме. Се надевам дека за скоро време граѓаните ќе бидат обесштетени, изјави градоначалникот Јован Стојаноски.OhridNews контактираше со портпаролот на владата, Миле Бошњаковски, за да добиеме информација до каде е постапката.


Бошњаковски со одговор, идентичен како и на дадениот од владата во средината на јануари, дека се чека на именување на нови членови на одговорната комисија, која треба да ја одобри исплатата. Кога ќе се изврши именувањето на членовите, не е познато.Вкупните штети од серијата земјотреси што минатото лето го погодија охридскиот регион изнесуваат 58 милиони денари. До Општинската комисија за проценка на штети од елементарни непогоди, поднесени беа 854 барања за проценка на штети, 802 за  индивидуални објекти и 52 за деловни објекти.


Штетата кај индивидуалните објекти изнесуваше 48 милиони денари, а кај деловните 9 милиони денари.


Т.Кувенџиска
© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833