ОГЛАСИ

Путин се пофали со нов вид оружје

Вести | Свет | 01.03.2018 17:37Посети : 831

Русија произведува небалистички систем, кој ниту еден ракетен одбранбен комплекс нема да може да му се спротистави, изјави денеска рускиот претседател во годишниот говор за состојбата на нацијата, пренесува МИА.

- Почнавме да создаваме нов вид стратешко оружје, кое нема да ја следи балестичката траекторија додека се движи кон целта, што значи дека комплексите за противракетна одбрана ќе бидат бескорисни и бесмислени во борбата против таквото оружје, наведе Путин.Тој изрази уверување дека покажувањето на способностите на руските вооружени сили кој било „агресор ќе го спушти на земја“. Путин наведе дека непријателските чекори против Русија, како што е распоредување на противракетниот систем со кој НАТО се приближува до руските граници, станува неефикасен од воена перспектива и неразумно скап од финансиска гледна точка.

- Се тоа на крајот (станува) бесмислено за тие кои тоа го иницираат и прават, посочи Путин.

Но, и покрај тоа што Русија развива нови нуклеарни оружја, Путин истакна дека не планира да нападне ниту една земја.

- Растечката воена моќ на Русија не заплашува никого, ниту сме имале ниту имаме планови за употреба на таквиот потенцијал за напаѓачите, а ниту за агресивни цели, истакна Путин, додавајќи оти ако земјата биде нуклеарно нападната, ќе возврати на нападот.

Рускиот претседател во своето обраќање истакна и дека треба да се зајакнат демократските институции во земјата.

- За да се движиме напред, динамично да се развиваме, ние треба да го прошириме просторот на слобода во сите сфери, да ги зајакнеме демократските институции, локалната самоуправа, структурите на цивилното општество, судскиот систем, за да бидеме земја отворена кон светот, со нови идеи и иницијативи, потенцира Путин.

Тој во говорот најави и дека во следните шест години двојно да ја намали сиромаштијата во Русија.

- Мораме да решиме една од клучните задачи во деценијата која доаѓа - да обезбедиме сигурен, долгорочен раст на реалните приходи на граѓаните и за шест години, да ја намалиме сиромаштијата, истакна Путин.

Тој истакна и дека Русија мора да стане светски центар за обработка и складирање на податоци.

- Со помош на напредните комуникации ќе ги отвориме сите можности на дигиталниот свет за нашите луѓе, како и до 2024 година ќе биде овозможен брз пристап до интернет ширум цела Русија, наведе Путин.


OhridNews
извор: МИА

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (27%)

0д 4-6 - 91 гласови (73%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833