ОГЛАСИ

Бутарис: Од што се плашиме? Скопјаните не се човекојадци

Вести | Македонија | 02.03.2018 09:55Посети : 841

Градоначалникот на Солун во обраќање на форумот „Национализмот наспроти патриотизмот“ изјави дека сега е шансата да се реши спорот за името. „Од што се плашиме? Скопјаните не се човекојадци“, рече Бутарис, кој додаде дека патриотизмот создава можности наспроти национализмот што ги пропушта.Бутарис посочи дека Солун води политика на отворени врати за Македонците и Турците.


„Јас го поканив Зоран Заев да ја пречека Новата година во Солун. Поврзани сме и тој е сериозен човек. Од што се плашиме, соседите да не ни го земат Солун? Сега е шансата да го решиме ова отворено прашање во корист на Грција бидејќи денес нашата соседна држава во целиот свет е признаена под своето уставно име. Луѓето од Скопје не се човекојадци, само затоа што таму имаше радикален националист како Никола Груевски, кој е еднаков на нашите ултрапатриоти “, рече уште Бутарис.


Градоначалникот ја повика Владата да ја продолжи својата политика на отворени врати за Македонците и Турците како што тоа го прави Солун.


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833