ОГЛАСИ

Негувателки од охридската градинка останаа без работа, локалната најави дека ќе има оглас на кој можат да конкурираат

Вести | Охрид | 02.03.2018 12:14Посети : 3744

Пет негувателки кои биле со договор на определено време во охридската градинка „Јасна Ристеска“, од вчера не доаѓаат на работа. Имено, од страна на директорката на градинката им било кажано дека договорите завршиле и повеќе да не доаѓаат.Во писмениот допис и реакција на негувателките, се наведува дека ваквата постапка не оди во прилог на претходно објавеното соопштение на министерството за труд и социјална политика, според кое: „226 работни места во детските градинки, на кои повеќе години се вработувал кадар на определено време, се трансформираат на неопределено време“.

- Директорите и органите на локалната самоуправа работат самоволно, непочитувајќи ги препораките на Министерството. Ова соопштение е чиста манипулација со граѓаните и има цел да се замаглат очите на пошироката јавност. Се бркаат постојните работници, а на нивно место се вработуваат нови (блиски на партијата), со што воопшто не се отвараат нови места, туку само се заменуваат стари со нови работници, се наведува во дописот во кој се обвинува за политички реваншизам.На ваквите обвинувања, секретарот на општина Охрид, Игор Бежовски, со краток коментар: „Ќе биде распишан оглас на кој ќе можат истите да конкурираат“.

Во објавениот допис на надлежното министерство беше наведено и дека е обезбедена согласност од Министерството за финансии и за нови 260 вработувања на неопределно време за што се обезбедени дополнителни средства со Буџетот за 2018 година во износ од 70.000.000 денари.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833