ОГЛАСИ

Црногорец уапсен за кражба на накит во Токио

Вести | Свет | 02.03.2018 13:34Посети : 738

Шпанската полиција, во соработка со црногорската канцеларија на Интерпол, постапувајќи по меѓународна потерница, го уапси Радован Јелушиќ од Никшиќ, државјанин на Црна Гора. Јелушиќ се бараше за издржување казна затвор поради разбојништво извршено во Јапонија, каде што како член на групата „Пинк Пантер“ украде накит вреден 1,7 милион евра.Како што соопшти црногорското Министерство за внатрешни работи, на Јелушиќ во 2015 година му е определена затворска казна од пет години и шест месеци.
Тој ја извршил разбојничката кражба на 14 јуни во 2007 година во златарницата „Екселко дајмонд“ во Токио.


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833