ОГЛАСИ

Промени во Ла Лига, ВАР стапува на сила

Спорт | Свет | 02.03.2018 18:59Посети : 269

Судиските грешки и сомнителните погодоци ќе бидат сведени на минимум во шпанската Примера, откако челниците прифатија од следната сезона да се користи Видео технологијата во првенствените мечеви.ВАР системот им помага на судиите низ прегледување на видео снимка да донесат точна и правилна одлуака, ако има нештосомнително во погодокот, пеналот или пак црвениот картон.

Челниците од Ла Лига претрпеа критики пред одреден период, бидејќи само во Шпанија не се користи модерната технологија за помош на судиите, без разлика дали се работи за гол технологијата или пак ВАР системот.Ниту ВАР системот не е беспрекорен, затоа доби стоп во францускиот шампион после неколку пропусти, а УЕФА се одлучи да не го примени во ЛШ и покрај 98% точните одлуки донеси после прегледувањето на видео снимката.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833