ОГЛАСИ

Д-р Миле Миќуновиќ прогласен за член на Европската академија за науки и уметности

Вести | Охрид | 02.03.2018 21:59Посети : 4828

Проф. д-р Миле Миќуновиќ, реномиран уролог во Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо“ во Охрид, вечерва, на свечена церемонија која се одржа во Салцбург, Австрија, беше прогласен за член на Европската академија за науки и уметности. 67-годишниот Миле Миќуновиќ е доктор на медицински науки, специјалист по урологија, вработен во Специјална болница "Св. Еразмо" - Охрид и професор по "Хирургија со нега" и "Полово образование" на Универзитетот "Св. Климент Охридски" - Битола. Тој е научник, писател и публицист. Има објавено 380 научни трудови и 93 книги. Активен член е во Европското и на Светското здружение на уролозите, во Европското здружение за импотенција, во Светското здружение за континенција, во Македонско научно друштво – Битола, во Македонско лекарско друштво и во Македонската уролошка секција; доделено му е звање примариус, бил претседател на лекарите на Охрид, член на Општинскиот одбор, односно на Собранието на лекарската комора на Македонија, член на Етичкиот комитет за правата на пациентите при Лекарската комора на Македонија. Добитник е на голем број награди и признанија.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833