ОГЛАСИ

Зголемен водостојот на Сатеска и Црн Дрим по обилните врнежи

Вести | Охрид | 03.03.2018 12:08Посети : 521

Изминатото деноноќие паднаа врнежи од дожд кои беа пообилни во западниот дел од земјата, информира Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија - УХМР.Според податоците од метеоролошките станици до изутринава во 07:00 часот за 24 часа вкупните наврнати количини на дожд се следни: Маврово 36 мм, Пожаране 31 мм, Крушево 14 мм, Тетово 13 мм, Охрид 9 мм итн. На повисоките места и планините врнежите беа во вид на снег додека во пониските поради затоплувањето на времето беа во вид на дожд. Овие врнежи заедно со растопениот снег предизвикаа зголемување на водостоите на реките во западниот дел на земјата, велат од УХМР.


Од хидролошките станици низ земјава изутринава добиени се податоци за зголемени водостои на р.Вардар (во нејзиниот горен дел), р.Треска, р.Радика, р.Сатеска, р.Црн Дрим и р.Црна. Во текот на денешниот ден се очекува да продолжат да бидат високи водостоите во посочените сливни подрачја во западниот дел на земјава.


Иако до крајот на денот не се очекуваат нови поголеми врнежи од дожд, поради топлото време и високите температури на воздухот, снегот ќе продолжи да се топи и влажноста во земјата ќе биде доста голема така што се очекува и понатаму да останат високи водостоите на реките особено во западниот дел на земјата а на поедини рамничарски места можна е појава на заезерувања.Исто така, во наредниот период се очекува и зголемување на нивото на подзменте води. Можни се локални излевања на реките во сливот на р.Треска (кај месноста Пласница), во горниот дел од сливот на р.Вардар (Полошката Котлина), како и во сливовите на р.Радика, р.Сатеска, р.Црн Дрим и р.Црна. Поради големата влажност на почвата и натамошното топење на снегот предупредуваме за внимателно следење на состојбата и претпазливо движење покрај реките и суводолиците, предупредува УХМР.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833