ОГЛАСИ

Над двесте случаи на семејно насилство во Охрид минатата година

Вести | Охрид | 03.03.2018 12:30Посети : 621

На тема „Семејно насилство и насилство врз жените", во организација на Општина Охрид, вчера, се одржа трибина на која се разговараше за семејното насилство како социолошки и општествен проблем. -Семејното насилство е манифестација на историската нерамноправност во дистрибуцијата на моќта меѓу мажите и жените и главен механизам за одржување на нерамноправноста на половите. Таа истакна дека во соработка со институциите кои ја третираат оваа проблематика општина Охрид ќе се залага за преземање мерки за намалување на оваа појава на територијата на општината како и мерки за згрижување на жртвите од семејно насилство. - рече претседателката на Советот на општина Охрид Живка Ангелоска.Претставниците од Центарот за социјални работи истакнаа дека во 2017 година се забележани 206 пријави за семејно насилство. Оваа бројка укажува на се поразвиена свест на жртвата да го пријави насилството, истакнаа социјалните работници.Претставникот од Одделот за превенција при СВР Охрид Миле Јаковчески посочи дека во голем број на случаи жртвата не се осудува да го пријави насилството или се откажува во текот на постапката.Советничката Рената Арнаудова ги запозна присутните со планираните активности во Програмата за унапредување на родовата еднаквост, а претставниците на ЖЦ Бисера ги споделија искуствата кои ги имале во преземање активности во врска со оваа проблематика, а пратеничката Жаклина Лазареска ја презентираше Истанбулската декларација.На трибината беше заклучено дека е неопходно да се отворат шелтер центри за згрижување на жртвите од семејно насилство.


ОhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833