ОГЛАСИ

Хидроинфо: Водостојот на реките висок, се очекува зголемување на нивото на подземните води

Вести | Македонија | 03.03.2018 15:00Посети : 956

Во текот на денешниот ден врнежите полека почнуваат да престануваат. Според податоците од хидролошките станици низ земјава забележано е мало зголемување на водостоите на реките во однос на утринските и тоа на водотеците во западниот дел од земјата, каде се очекува да останат високи до крајот на денот, информираат од УХМР.-Преовладува доста топло време со високи температурите на воздухот што ќе услови понатамошно топење на снегот во текот на денешниот ден. Во вечерните часови како и за време на ноќта се најавуваа нови врнежи од дожд (околу 20 л/м2 според прогнозите на синоптичарите), но поради пониските температури на повисоките места дел од овие врнежи се очекува да бидат во вид на снег со што би се забавило формирањето на истекувањето во горните делови од речните сливови. Сепак, ваквите појави се очекува да предизвикаат доста високи водостои на водотеците во западниот дел од земјата особено во сливот на р.Треска, р.Кичевска, р.Радика, р.Сатеска, р.Црн Дрим и р.Црна. На поедини рамничарски делови можни се локални појави на заезерувања а исто така доколку врнежите бидат поинтензивни и локални излевања на реките во посочените сливови. Исто така се очекува зголемување на нивото на подземните води. Предупредуваме за внимателно движење покрај реките и суводолиците. - соопшти УХМР.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833