ОГЛАСИ

Загрозување на сигурноста и телесна повреда најчести случаи на семејно насилство во охридско

Вести | Охрид | 03.03.2018 15:09Посети : 752

Во текот на јануари и февруари оваа година, на подрачјето на Охрид случени се вкупно 13 казнени дела поврзани со семејното насилство и евидентирани се вкупно 13 сторители на казнените дела, сите биле од машки род и исто толку жртви од различна полова структура. Во 2017 година, СВР Охрид евидентира за 11 проценти помалку извршени казнени дела поврзани со семејното насилство споредбено со 2016 година. Имено, во 2017 година, регистрирани се 63(71) казнено дело а службата поднесла 61 (68) кривични пријави против 61 (74) лица, велат од полицијата.-Од вкупниот број регистрирани казнени дела поврзани со семејното насилство, најбројни се „загрозување на сигурноста“ вкупно сторени 37(42) казнени дела. Следуваат „телесна повреда“ со евидентирани 24 (27) дела, 02 казнени дела „против правно лишување од слобода“, едно дело „присилба“, едно дело „убиство во обид“ и.т.н. Според начинот на извршување, 60 КД се извршени со физичка сила или закана и 3 КД се извршени со ладно оружје, додека во моментот на извршување 52 лица биле под психичко растројство, 08 лица под дејство на алкохол и 01 лице под дејство на дрога. Во истиот период, регистрирани се 11 (02) прекршоци и тоа: физички напад, учество во тепачка, и карање и викање. Најчесто причина за сторувањето на овие дела е нервно растројство, алкохол, нарушени брачни и меѓучовечки односи, расправии и закани, информира портпаролот на СВР Охрид Стефан Димовски. 


Тој додава дека СВР Охрид, сите пријавени случаи на семејно насилство ги решава во координација со Јавниот обвинител и надлежните служби од Центарот за социјални работи, веднаш упатува полициски службеници на местото на настанот и ги презема неоходните законски овластувања.


-СВР Охрид, крајно професионално продолжува да работи на решавање на овие казнени дела но и превентивно, во соработка со невладини организации, да делува кон намалување и сузбивање на овој вид криминалитет. - вели Димовски.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833