ОГЛАСИ

Прва лига: Кожув притиска, „галебите“ без право на кикс во Скопје

Спорт | Охрид | 04.03.2018 08:42Посети : 207

Борбата на АВ Охрид, Фени Индустри и Кожув за шестата позиција на табелата која води во плејофот во Првата лига ќе биде во фокусот до самиот крај на регуларниот дел од првенството.На АВ Охрид и Фени Индустри во трката за шестото место активно им се приклучи и Кожув, кој во втората полусезона игра далеку подобро од првата. Гевгеличани со очекуваниот триумф над Струмица на свој терен дојде до една победа зад Фени Индустри и АВ Охрид, кој има меч помалку.

„Галебите“ одложениот меч со Шкупи ќе го одиграат во понеделник со почеток во 19 часот, а во него немаат право на кикс и победа им е неопходна за продолжување на борбата за пласман во плејофот. Задачата на охридските кошаркари во Чаир ја отежнува борбата на Шкупи за опстанок во Првата лига. Сепак, охридските кошаркари имаат квалитет, а и одмараа повеќе од предвиденото и мораат да ја потврдат фаворитската улога на паркетот во спортската сала „Шабан Трстена“. Избраниците на Петар Чочороски во следните четири од пет рунди играат со екипи од горниот дел на табелата, додека Кожув и Фени Индустри во меѓусебен дуел во 19-та рунда ќе решаваат кој ќе се трка до крајот со охридскиот клуб за последниот билет кој води во плејофот.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833