ОГЛАСИ

СДСМ: Политичкиот реваншизам заврши кога граѓаните се одлучија за живот во Македонија

Вести | Охрид | 04.03.2018 15:23Посети : 696

Можеби од ДПМНЕ потајно се надеваат дека секоја власт после нив мора да се однесува реваншистички и да спроведува партиски чистки врз невини лица само затоа што се симпатизери на некоја политичка опција. Почитувани, еднаш и засекогаш треба да им стане јасно на луѓето од ВМРО ДПМНЕ дека таквото однесување, таквиот политички реваншизам заврши во оној момент кога граѓаните се одлучија за живот во Македонија, стои во соопштението на општинската СДСМ .


- Падот на режимот го донесе и крајот на политичките пресметки со неистомислениците. Тоа беше идеолошка определба на ДПМНЕ. Социјалдемократскиот Сојуз верува во еднакви можности за сите, без разлика дали припаѓаат или не, на некоја политичка опција. Секој заслужува можност со својата работа да придонесува за подобар живот за сите, велат од СДСМ.


Според нив, лицемерно и навредливо е за охриѓани кога ВМРО ДПМНЕ зборува за партиски реваншизам знаејќи дека пред само четири години, во Охрид се случила една од најголемите партиски чистки која охриѓани имале можност да ја посведочат.


- Воедно сегашниот портпарол, активен професор, не успеа во 2013та да застане во одбрана на околу шеесетина негови колеги кои во еден ден беа избркани од работа без никакво објаснување, или кога нивниот тогашен градоначалник, политички неподобните ги пушташе на казнена експедиција во Косел, да работат во услови под секакво човечко достоинство. Од ВМРО ДПМНЕ, не можат да зборуваат за менаџирањето со градинките во градов, знаејќи какви небулози се случуваа со претходната директорка која потекнува токму од нивните редови. Од криминогени продажби на отпадниот лим при реконструкција на централната градинка, до наметнување религиозни претстави на тригодишни дечиња. Да не зборуваме за случаите кога истите овие малолетни дечиња во бројни наврати мораа да стојат по четириесетина минути да го чекаат поранешниот градоначалник Бакрачески за да му даваат аплауз, се наведува во соопштението.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833