ОГЛАСИ

Рејчел Стојанов нов охридски спортски бисер

Спорт | Свет | 05.03.2018 08:15Посети : 1093

Македонската репрезентативка во ритмичка гимнастика, Рејчел Стојанов за влакно не успеа преку квалификациите да обезбеди директен пласман на Олимписките игри во младинска конкуренција кои ќе се одржат во Аргентина.15-годишната гимнастичарка која има охридско потекло, заврши на 20-та позиција во квалификациите кои се одржаа минатиот месец во Москва и изостана за две позиции од виза за Олимписките игри. Стојанов ќе биде помеѓу првите резерви кои ќе бидат на готовс, ако некоја се повреди, падне на допинг тест или слично.Младата спортистика која живее во Софија, Бугарија со гордост го преставува својот роден град и Македонија во светските натпреварувања. Таа тренира со легендата на ритмичката гимнастика Неска Робева која има 250 освоени одличја.Стојанов во следните месеци ќе настапи на Светското првенство во Бугарија и Европското првенство во Шпанија и ќе атакува на високите места на пиедесталот.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833