ОГЛАСИ

Прва лига: „Галебите“ со 100-ка го прегазија Шкупи во Чаир (видео)

Спорт | Охрид | 05.03.2018 20:59Посети : 1216

Охридските кошаркари ја продолжија борбата за шестата позиција во Првата лига, откако во Чаир со 101-80 (27-21, 24-21, 22-17, 28-21) го прегазија составот на Шкупи во 17-та рунда од шампионатот.До деветтата победа сезонава и позитивен скор (9-8) на табелата во елитата „галебите“ стигнаа со доминатната игра во текот на целиот натпревар. 


„Галебите“ прво поведоа со 6-0, а разликата се зголеми на 12-3 по четири минути игра. Во три минути кошаркарите на АВ стигнаа и до двоцифрена предност (20-9). Домаќините се созедоа и до крајот на првите десет минути успеаја да намалат на 27-21.Охриѓани играта од првите десет минути ја повторија и во вторите и во неколку наврати имаа водство од 14 поени. Домаќините одново со мини серија во финишот ја раситнаа двоцифрената негатива и на одмор заминаа со минус девет (51-42).

Доминацијата на избраниците на Петар Чочороски и во третиот квартал во кој повторно стигнаа до 14 поени предност (60-46). Овој пат охриѓани го издржаа налетот на домаќините и во решавачките десет минути влегоасо позитива од 73-59.Охридските кошаркари на стартот од четвртиот период си мини серија дојдоа до 20 поени предност и ги отпишаа домаќините од поволен резултат. Неизвесен беше само конечниот резултат кој охриѓани го заокружија со 101 постигнат поен. 


 


Во составот на АВ Охрид пет кошаркари имаа двоцифрен учинок. Листата ја предводеше Емир Зимиќ со 22 поени, Стеван Глигоријевиќ реализираше 18, Војче Лефкоски уфрли 14, Бранко Јанески 12, а Антонио Донески застана на 11. Во домашната екипа Џордан и Хил постигнаа по 18 поени.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833