ОГЛАСИ

Кинезите дизајнираа авион кој ќе достигнува брзина од 6000 километри на час!

Занимливости | Свет | 05.03.2018 21:15Посети : 1169

Кинеска компанија развива концепт на супесоничен патнички авион кој ќе достигнува брзина неколку пати поголема од брзината на звукот. Според најавите ова технолошко чудо од истокот ќе лета од Пекинг до Њујорк за само два часа со брзина од 6000 километри на час. За споредба, сега овој лет трае 13 часа.Како што пренесуваат светските агенции, кинезите веќе тестирале помала верзија од летаото во контролирани услови при што авионот достигнал брзина од неверојатни 8600 километри на час. Најбрзиот суперсоничен патнички авион „Конкорд“ достигнуваше брзина од 2179 километри на час.


Новиот авион веќе го нарекуваат "I Plane". Тој има два реда крила за полесно да ја совлада турболенцијата и во него се вградени многу технолошки иновации. Доколку успешно ги мине сите тестови, "I Plane" наскоро ќе започен со комерцијални летови кои ќе го променат светот. 


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833