ОГЛАСИ

Кривична пријава за екс директорот на охридскиот Центар за јавно здравје

Вести | Охрид | 06.03.2018 11:27Посети : 4521

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластувања“, СВР Охрид до надлежното ОЈО, поднесе кривична пријава против 56-годишно лице од Делчево (со живеалиште во Охрид). Истовремено поднесена е кривична пријава и против лицето 48-годишна жена од Охрид поради основано сомнение дека сторила кривично дело „помагање“, а во врска со кривичното дело „злоупотреба на службената положба и овластувања“.- Во периодот од 2012 до 2017 година, првопријавениот во својство на тогашен директор на ЈЗУ „Центар за јавно здравје“ Охрид, со искористување на својата службена положба и овластување, свесно ја оштетил здравствената установа во износ од 261.773 денари. Имено, тој на 96 патни налози и патни сметки за службени патувања, при ставање гориво од повеќе бензиски пумпи, не го впишувал регистарскиот број од табличките на возилото со намера да прикрие дека користел приватно возило за свои потреби во кое се ставало горивото, иако здравствената установа имала четири службени возила, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.


Дополнително, пријавениот набавувал патни сметки од други лица и други патувања по што ги спојувал со фалсификуваните патни налози во кои лажно прикажувал дека бил на службен пат. Потоа, во ракопис изготвувал лажни несоодветни извештаи од службените патувања, непоткрепени со соодветни акти и свесно прикажал направен трошок за гориво кој воопшто не бил направен за службени потреби. Со така подготвените сметки за патарини и фалсификуваните патни налози, пријавениот побарал од благајната на ЈЗУ „Центар за јавно здравје“ да му се исплатат паричните средства.


- Фалсификуваните сметки за искористеното гориво за приватни потреби, ги приложувал во службеното сметководство на здравствената установа за поврат на платени средства подигнати како аванс, наводно за службени потреби, информира Димоски.


Пријавената, пак, во својство на претседател на управниот одбор на ЈЗУ „Центар за јавно здравје“ Охрид, во периодот од 2012 до 2017 година со неизвршување на својата службена должност односно со свесно пропуштање на вршење на должен надзор над патните налози кои и биле доставени за одобрување и заверување, му овозможила на првопријавениот да се стекне со посочената противправна парична корист. Пријавената помогнала во извршувањето на кривично дело на поранешниот директор, преку заверка и со свој потпис, за одобрување на спорните 96 деловни патни налози за неговите службени патувања. Тоа го направила иако била должна да забележи дека сметките биле со прилози без регистарски таблички од службените возила од Јавната здравствена установа и дека имало несоодветни сметки за гориво и патарини и без дополнително потребната документација.


OhridNews

       
       
      

                    
                            


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833