ОГЛАСИ

За прв пат презентирани стандардите за одржлив туризам

Вести | Охрид | 06.03.2018 17:21Посети : 2164

Да не се уништува природата, да се води грижа за човечките ресурси, да се зборува за туризам доколку е економски одржлив. Ова се само дел од стандардите за туризам изработени од страна на Светската организација за туризам, подоцна вклучени и во критериумите од Советот за одржлив туризам.


 Денес, овие стандарди за прв пат беа презентирани во Охрид и Македонија, која од оваа година станува членка на Советот за стандарди за одржлив туризам.- Тоа се стандарди кои се однесуваат на еколошката, економската и социолошка одржливост на една дестинација и не само дестинација, туку и на приватни чинители и јавни институции. Приватните затоа што можат да покажат економска одржливост и така стануваат конкурентни, а дестинациите се одржливи тогаш кога носат политики кои преферираат одржлив  развој на туризмот, објаснува Елена Иванова од Свис контакт, швајцарската агенција за развој и соработка, која пред туристичките работници од Охрид и други општини ги претстави стандардите.


Како што додава Иванова, целта е по претставувањето на стандардите, да се изврши и идентификување на насоката во која ќе се продолжи за нашите дестинации да станат одржливи.На денешната средба со различни претставници од туристичкиот сектор сакаме да го слушнеме мислењето за нивните предизвици и можности. Подоцна ќе ги комбинираме нивоата на можности и ќе предложиме некои правци за туризмот во Охрид, порача Михи Канг консултант од Светскиот совет за одржлив развој.„Некои субјекти од туризмот можеби имаат своја стратегија и критериуми. Ние ќе предложиме кој вид на правци треба да ги преземат.Тоа ќе е процес кој треба да се постигне, но не може веднаш. Ќе предложиме каде да се стави прво приоритет,“ напоменува Канг.Во наредниот период ќе се врши и проценка на дестинација за да се види каде е Македонија со цел да се дадат препораки во која насока понатаму да се развива.
Стандардите се изработени во 2005 година од Светската организација за туризам, а подоцна во 2009 е формиран Совет за одржлив туризам кој подготви вкупно 42 критериуми.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833