ОГЛАСИ

ЛШ: ПСЖ недораснат ривал за Реал Мадрид (видео)

Спорт | Свет | 06.03.2018 22:46Посети : 670

Бранителот на трофејот во Лигата на Шампиони, Реал Мадрид и англискиот премиерлигаш Ливерпул се првите патниците помеѓу најдобрите осум на стариот континент. „Кралевите“ во осминафиналето глатко со две победи и со вкупен резултат (5-2) го елиминираа амбициозниот Пари Сент Жермен, додека „црвените“ од Енфилд лесно се справија со Порто.„Светците“ не само што немаа сили, туку нивната игра не влеваше ниту надеж за елиминација на Европскиот шампион. Реал Мадрид на стартот од второто полувреме поведе со голот на Роналдо и ја зголеми предноста. Да биде задачата за домаќините уште потешка се погрижи Марко Верати кој доби црвен картон.
Сепак, трошка надеж за поволен резултат донесе Едисон Кавани кој среќно ја погоди мрежата на Кејлор Навас. Сите дилеми во двомечот ги реши Касемиро кој со помош на Маркињос ја погоди мрежата на „светците“ за победа и сигурен пласман понатаму.
Ливерпул ремизираше без голови 0-0 пред своите гледачи во реваншот со Порто, но имаше фантастична предност 5-0 од првиот меч. Германскиот стручњак ротираше во составот и не погреши, бидејќи неговите избраници ја задржаа предноста и обезбедија четвртфинална виза.

Во мечевите кои се на програмата во среда ќе се судрат Тотенхем - Јувентус (2-2) односно Манчестер Сити - Базел (4-0).


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833