ОГЛАСИ

Националниот парк Галичица останува под заштита на УНЕСКО

Вести | Охрид | 06.03.2018 23:41Посети : 1305

Владата на денешната седница одлучи да ja прекине постапката за измена на Планот за управување на Националниот парк Галичица, согласно препораките на УНЕСКО. Тоа значи дека овој Национален парк и натаму останува заштитено светско наследство на листата на УНЕСКО, соопшти владата.Иницијативата за измена на Планот за управување на Националниот парк Галичица беше покрената од страна на претходната влада, со цел во заштитените зони да се овозможи изградба на експресен пат, ски центар и три развојни туристички зони, за што се одржаа неколку јавни расправи. Токму овие планови беа нотирани од УНЕСКО како сериозна опасност охридскиот регион да биде ставен на листата на загрозени подрачја.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833