ОГЛАСИ

ЛШ: Сериозен испит за Јувентус во Лондон, Сити пред промоција

Спорт | Свет | 07.03.2018 14:19Посети : 165

Реванш натпреварите во 1/8 финалето во Лигата на Шампиони продолжуваат со мечевите помеѓу Тотенхем - Јувентус односно Манчестер Сити - Базел.Фудбалерите на Тотенхем дуелот во Лондон против италијанскиот првак Јувентус ќе го започнат со гол предност поради двата постигнати погодоци во ремито (2-2) пред две седмици.

- Треба да се чувствуваме слободни. Ако го направиме тоа и уживаме во натпреварот, ќе достигнеме до врвот на нашите можности. Ако играме на најдобар начин, значи ќе победиме. Тоа е речиси сигурно. - изјави менаџерот на „петлите“, Маурицио Покетино.И покрај негативниот скор на Јувентус на остворот капитенот на „бјанко-нерите“, Џиџи Буфон оптимист е пред дуелот со Тотенхем на Вембли.

- Не треба да го сфаќаме овој меч како финалето на Лигата на Шампионите. И подобро што не е финале затоа што сите знаете како поминуваме таму. Ние треба да покажеме карактер. Се надевам дека ќе се потрудиме да ја прикажеме нашата препознатлива игра, бидејќи имаме шанса да играме во четвртфиналето. Ќе биде тешко, Тотенхем покажа во Торино квалитет, но веруваме вашето искуство. - истакна Буфон.

Во преостанатиот меч од вечерва Манчестер Сити ќе има лесна задача пред своите гледачи против Базел. „Граѓаните“ ќе треба да ја задржат високата предност (4-0) од првиот натпревар и да го чекираат билетот за ТОП 8.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (27%)

0д 4-6 - 91 гласови (73%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833