ОГЛАСИ

Албанија ќе забрани увоз на автомобили постари од десет години

Вести | Свет | 07.03.2018 16:17Посети : 404

Албанската влада најави забрана за увоз на автомобили постари од десет години. Министерот за туризам и животна средина, Бленди Клоси, изјави дека Албанија ќе забрани увоз на автомобили  произведени пред 2019 година. Тој објасни дека станува збор за одлука на Владата во Тирана со цел да се заштити животната средина.Министерот Клоси за албанската телевизија Нењс 24 рече дека мерката е во интерес на граѓаните. Притоа не е даден точен датум на стартот на забраната.

По стартот на плурализмот во Албанија, во земјата се внесени голем број постари автомобили, кои се главните загадувачи на животната средина.


OhridNews


Макфакс

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833