ОГЛАСИ

АБА: Сплит подобар од АВ Охрид

Спорт | Охрид | 07.03.2018 18:39Посети : 243

Кошаркарите на Сплит ја забележаа десеттата победа во Втората АБА лига, откако во „Билјанини Извори“ со 108-76 (19-17, 32-18, 29-21, 28-20) го совладаа составот на АВ Охрид во 19-та рунда од првенството.Првите десет минути од натпреварот во Охрид поминаа во егал, а гостинските кошаркари со три поени во последниот напад за нив го презедоа водството и стекнаа предност од два поени 19-17.Вториот квартал комплетно им припадна на гостинските кошаркари во кој стекнаа двоцифрена предност на семафорот 51-39. Кошаркарите на Сплит составот на АВ Охрид го скршија со две серии, најпрво со 10-2 со која се одлепија на 27-34, а потоа со нова за плус 13 (42-29).Хрватскиот клуб во третиот период ги разреши сите дилеми околу победникот зголемувајќи ја предноста од 13 на 24 поени. Охриѓани го изгубија здивот во третиот квартал и немаа сила да им парираат на разиграните гости од Сплит. Во последните десет минути гостите без посериозни проблеми ја задржаа предноста и ја запишаа десеттата победа сезонава.Најпрецизен во составот на АВ Охрид беше Рос Кенет со 30 поени, Војче Лефковски поентираше 10 пати, а капитенот Антонио Донески реализираше 8. Кај гостите Кеџо уфрли 19, а Филиповиќ еден помалку.


Во следната 20-та рунда охридските кошаркари гостуваат кај тимот на Босна Ројал. 


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833