ОГЛАСИ

АБА: Реакции после мечот АВ Охрид - Сплит

Спорт | Охрид | 07.03.2018 19:08Посети : 276

Кошаркарите на АВ Охрид претрпеа нов пораз во Втората АБА лига, откако изгубија од Сплит во „Билјанини Извори“ со 108-76. Охриѓани рамноправен противник беа во првите десет минути кои ги завршија со негатива од два поени. Во следните три четвртини гостите го подигнаа нивото, а охридските кошаркари мораа да им честитаат на својот ривал за победа.Горан Филиповиќ (Сплит) – Домаќините ни пружија солиден отпор во првиот квартал. Во вториот квартал моравме добро да одиграме одбрана и да стигниме до посакуваната предност која не однесе до победа.


Војче Лефкоски (АВ Охрид) – Најпрво да им честитам на гостите за победа и фер и коректната игра. Ние дури имавме сила им париравме и се држевме. Кога тие уфрлија брзина погоре, немавме одговор и дојдоа двоцифрена предност. Продолжува понатаму да се бориме и да го обелиме образот.


Ивица Скелин (Сплит) – Патот до победата ни го трасираше вториот период во кој одигравме како што знаеме и умееме. Задоволен сум од играчите и нивниот учинок и желбата за игра. Шанса добија сите играчи и максимално ја искористија.


Петар Чочороски (АВ Охрид) – Повторно ни се случува истиот пех во мечевите од АБА лигата. Мало невнимание и мала деконцетрација не чинеше голема разлика и пораз подоцна. Во таа кобна втора четвртина ни се повреди и Стеван Глигоријевиќ кој добро го отвори мечот. Но, како и претходно нема да бараме изговори и ќе го прифатиме поразот.


АБА: Сплит подобар од АВ Охрид


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (27%)

0д 4-6 - 90 гласови (73%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833