ОГЛАСИ

Денеска ќе се одржи јaвната расправа за предлог измените на законите за туристичка и угостителска дејност

Вести | Охрид | 08.03.2018 07:00Посети : 431

Закажаната, па еднаш одложена јавна расправа за предлог измените на Законот за угостителска и туристичка дејност, поради неодложни обврски на претставниците на Министерството за Економија-секторот за туризам и угостителство, ќе се одржи денеска во големата сала на Општина Охрид.Јавната расправа со претставници на туристички агенции, хотели, туристички водичи и придружници, ќе се одржи во 11 часот, а со физичките лица кои вршат угостителска дејност-приватно сместување, во 12.30 часот.


Тема на јавната расправа се предложените измени и дополнување на законите за туристичка дејност, за угостителска дејност и за такса за привремен престој, како и за мерките за подобрување на состојбите во туристичкиот сектор.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833