ОГЛАСИ

Јазикот кажува многу за вашето здравје

Живот | Здравје | 08.03.2018 07:00Посети : 1117

Пишува: Д-р Емилија Стојаноска 
Стоматолошки центар Д-р Баткоски


Од витамински недостатоци, па сè до посериозни здравствени нарушувања... вистината е најчесто „запишана“ на вашиот јазик. Тој навистина може да биде сигнал доколку нешто се случува со вашето здравје. Време е да направите едноставен преглед и доколку забележите некои промени, можеби треба да се обратите кај вашиот стоматолог.Доколку е вашиот јазик бел или има белузлави точки, може да биде показател за:


- Орална кандидијаза: габична инфекција која може да се развие во устата. Се јавува како бели наслаги најчесто на јазикиот. Може да се појави кај бебиња (Соор), кај повозрасни луѓе, особено оние што носат протетски помагала, луѓе со намален имун систем, со дијабетес и оние што примаат инхалирачки лекови против астма. Оралната кандидијаза може да се појави и по земање на антибиотици.


- Леукоплакија: Состојба при која се јавува прекумерен раст на клетките во устата. Најчесто се јавува на страничните делови на јазикот како бели траки, најчесто кај пушачи. Леукоплакијата не е опасна сама по себе, но може да биде прекурсор на канцер. 


- Орален лихен: Мрежа од бели нишки, која личи на чипка, најчесто се повлекува само од себе.


Доколку е вашиот јазик црвен:


- Недостаток на витамини: Недостаток на фолна киселина и на витаминот B12, често може да пројави црвенило на јазикот како симптом.


- Географски јазик: Убаво забележете кај вашиот јазик дали одвреме навреме се појавуваат црвени островца со бел неправилен раб и со секое појавување се поставени на друга позиција на јазикот. Ова не е ретко заболување или поточно симптом на некоја состојба во организмот, како недостаток на витамини, алергија, стрес... Се јавува уште во детска возраст и освен повремено жарење нема други симптоми. Како и кај повеќето заболувања на јазикот, не се лечи самиот симптом туку главното заболување. Слика 3


Црн и влакнест јазик: Ваков вид промени на јазикот не се тешки за воочување. Всушност папилите на јазикот растат низ текот на годините. Кај некои луѓе достигнуваат прекумерна должина и поради тоа задржуваат бактерии, чии продукти го потемнуваат јазикот. За среќа, оваа појава не е толку честа и се јавува најчесто кај луѓе со ниска орална хигиена, но и кај дијабетичари, при често земање антибиотици и по хемотерапија. 


Болен јазик со изразени неправилности може да се должи на: 


- Траума: Ненадејно грицкање на јазикот или изгореница


- Пушење: пушењето го иритира јазикот и може да предизвика болка


- Орален канцер: Испакнување на јазикот кое не се повлекува повеќе од две седмици може да означува орален канцер. Имајте предвид дека во првите стадиуми оралниот канцер не се придружени со болка, па нејзиното отсуство не значи дека е сè во ред.


Погледнете го вашиот јазик. Секоја дисколорација, израсток, непријатна сензација или болка на јазикот треба да биде мониторирана и прегледана од страна на медицинско лице.


Текстот е објавен во магазинот „Наше Здравје“
на фармацевтскиот бренд „Виа Фарм

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833