ОГЛАСИ

ЛШ: Јувентус се врати од бездната за пласман во ТОП 8 (видео)

Спорт | Свет | 07.03.2018 22:50Посети : 341

Италијанскиот првак Јувентус и водечката екипа во Премиер лигата, Манчестер Сити им се придружија на Реал Мадрид и Ливерпул во ТОП 8 во Лигата на Шампионите.„Старата дама“ на свој препознатлив начин го елиминираше Тотенхем со вкупен резултат 4-3. „Бјанко-нерите“ немаа позитивен резултат после првите 90 минути во Торино, а немаа ниту после еден час игра во Лондон, но триминутен блесок им ги отвори четвртфиналните врати. Тотенхем поведе со 1-0 со голот на Сон, но Јуве го немаше кажано последниот збор. Во 64-та минута Игуаин изедначи на 1-1, а три минути подоцна Дибала погоди за 2-1. Тој резултат се покажа конечен и доволен за италијаните да се израдуваат на Вембли.

Манчестер Сити не го задржа чист својот образ во 1/8 финалето, откако дозволи Базел да победи на Етихад 2-1, но не и доволно да ја надохнади негатива 4-0 од првиот натпревар. „Граѓаните“ очекувано ја контролираа играта и поседот на топка, но Базел беше тој што постигна два погодоци и победи. Сепак, голем дел од работите пулените на Пеп Гвардиола решија во првиот меч и имаа право на грешка.

Реванш мечевите во 1/8 финалето продолжуваат следната недела со преостанатите четири мечеви Севиља - Мен Ју 0-0, Барселона - Челси 1-1, Бешикташ - Баерн Минехн 0-5 и Рома - Шахјтор 1-2.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833