ОГЛАСИ

Видео: Негрижата за Охридското Езеро се претвoра во еколошка катастрофа

Отворена | Писма | 08.03.2018 07:00Посети : 1532

Го памтам Охрид пред едно 25-30 год.... скоро 60 000 жители.... од 5-7 сабајле гунгула автобуси и коли, иста слика од 2-3 поручек... Цела Дебрца слезе в град и се намножи населението.... Убајни... Луѓе, народ, полни фабрики, сите плата... Најлонче за пазарење кошташе колку еден леб... сите со мрежести торби пазареа, дури и најлончината од млеко на жици ги сушеја за пиперки да замрзнат во нив... Не малтретираа секакви и никакви инспекциии - се знаеше - Охридска трговија до 7-30, Жито леб до 6-30... После, комшии, дај пола леб и сл. ама убајна беше...


Сега?!?!!? Охрид - одвај 30 000 жители, а секогаш 50 000 гласачи... Од друштвото со кое пораснав, едно 20-30 деца, само јас останав во Охрид.... Или премногу го сакам или сум луд?!?!?!? Споредбата пред малку што ја кажав за Охридска и Жито леб, денес во Минхен е така, и Франкфурт.... ама таму Македонецот иако ќе е цел живот граѓанин од 2-ри ред ќе е педантен, културен... Овде, кај нас, и то шо беше убо од комунизмот го посравме.... Погледнете ги видеата во прилог...Во каналот Билјанини, секоја вечер, бандити и лопови, со канџи и мрежи, дури и во малиот канал, за кој што Бакрач се отепа од фалење дека убајна напрајл, напротив - ЈА ДЕВАСТИРАВТЕ ЦЕЛА ПРИРОДА, та од ацета, та од бакрача... КОНЦЕСИОНЕР НА ЕЗЕРОТО - за грев, немал есап ништо не уловил.... доволно му сме ние 500-600 БУДАЛИ кои имаме купено од него дозвола за спортски риболов која има вкупна цена од 1 800 денари.... 


Да не праќам снимки шо се прајт со рибата во трскана пред да влезит да презимит.... Лоповите слободно со канџи и мрежи роварет по каналон, а нас со јадица републичка ни барат дозволи секој ден... кај се навечер, кого казнале?!?!?!? - никој. Во полиција сме се јавувале, а одговорот е: не се надлежни - концесионерот бил....?!?!?!?


Вечерва пробавме да смениме терен... Воска - кај стадионот.... И да фатев каква била риба, после она на видеата што ви ги пратив... или ја враќам или ви ја подарувам.... Луѓе, Охриѓани, оние малку умни што останавме, (не сум сигурен колку, умни штом останавме) дај нешто да преземиме, Езерово ни ојде во неповрат, младите ни се исселија, она ѓубре што ни го врати езероно за 2 дена, 20 години не мојме да го опрајме...


Се надевам дека ќе се разбудиме од кошмарот - ама лошо ќе е ак сме испотени....


Д.Ј.
жител на Видобишта


*Ставовите изнесени во рубриката Писма-Колумни се ставови на авторите и редакцијата на OhridNews не сноси одоговорност за содржината на истите

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Отворена

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833