ОГЛАСИ

Три победи за домаќините, една за гостите во Супер лигата

Спорт | Македонија | 08.03.2018 10:35Посети : 231

Екипите на Охрид, Радовиш и Еурофарм Работник нови бодови табелата во Супер лигата запишаа победувајќи пред своите гледачи, додека битолски Пелистер славеше на гостинско тло во 15-та рунда од Супер лигата.Охриѓани со триумфот над Борец 33-22 го осигураа местото во плејофот, „фармацефтите“ го сомлеа Приле со 35-11, а Радовиш во дербито на колото со Пролет славеше со тесни 27-26. „Зелено белите“ разликата на табелата со градскиот ривал ја задржаа со победата над Вардар Јуниор 32-25 во Скопје.


Последните две рунди од регуларниот дел од Супер лигата ќе поминат во собирање на бодови за опстанок, бидејќи дилемите околу патниците во плејофот се решени. Во разигрувањето покрај Вардар и Металург ќе учествуваат Пелистер, Еурофарм Работни, Охрид и Пролет.

Резултати: Охрид - Борец 33-22, Радовиш - Пролет 27-26, Еурофарм Работник - Прилеп 35-11, Вардар Јуниор - Пелистер 25-32.

Табела: Пелистер 39, Еурофарм Работник 34, Пролет 28, Охрид 28, Радовиш 20, Прилеп 13, Борец 10, Металург 2 7, Вардар Јуниор 6.

Двојки 15.коло: Пелистер - Еурофарм Работник, Пролет - Металург 2, Борец - Радовиш, Прилеп - Охрид.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833