ОГЛАСИ

Законските измени да вклучат подобрување на работата на инспекциските служби, бараат туристичките работници

Вести | Охрид | 08.03.2018 15:13Посети : 864

Поголема ангажираност на инспекциските служби, нивно неселективно работење и решавање на проблемот со нелојалната конкуренција, се меѓу основните барања на приватните станоиздавачи, туристички агенции, хотели, туристички водичи. Тие очекуваат ваквите барања да бидат вклучени во најавените измени на законот за угостителска и туристичка дејност и законот за туристичка такса, поради кои денес беа одржани јавни расправи на кои присуствуваа претставници од министерството за економија и од локалната самоуправа.
- Како приватни станоиздавачи од Пештани се соочуваме со повеќе проблеми меѓу кои е и лошата патна инфраструктура. Голем проблем се нелегалните станоиздавачи, имаат куќи, не истакнуваат табли, не плаќаат такса, а сместуваат гости. До кога ќе трае беззаконието во однос на инспекциските служби? Тие не ја вршат добро својата работа и имаат селективен пристап. Наместо парите да одат во општинската каса, завршуваат во приватни џебови, вели Томислав Бакулески, приватен станоиздавач од Пештани.

Нелојалната конкуренција е голем проблем и за туристичките агенции.- Да се зголеми инспекцискиот надзор. Постојат отворени агенции кои функционираат од дома, без деловен простор, вработени, не плаќаат давачки, со што се оштетени сите агенции кои работат согласно законот. Од наша страна не се согласуваме и со дел од наведените измени околу осигурувањето на туристичките аранжмани. Предложениот износ е навистина голем, особено за агенциите кои не се во Скопје. Постои мислење дека со тоа се прави монопол од одредени агенции кои се бројат на рака, да можат да ги остварат овие барања, а потоа сите агенции да зависат од нив, смета Јаким Маленко од ТА Вис Пој.Денешните јавни расправи се со цел хотелиерите, приватните станоиздавачи и туристички водичи да го кажат своето мислење за предложените измени на законот за туристичка и угостителска дејност и законот за туристичка такса.- Да ги слушнеме предлозите, размислувањата на вклучените страни околу измените. ХОТАМ има испратено околу 26 предлози од кои дел се во категоријата ургентни, од кои дел се однесуваат токму на контролните механизми, односно работењето на инспекциските служби. Сите предлози се прифатливи доколку имаат позитивен инпакт врз развојот и подобрувањето на дејноста, вели Шефхет Хазари од Министерство за економија.Откако ќе се подготват заклучоците тие ќе бидат доставени до владата, се до формирање на предлог закон кој понатаму треба да влезе во собраниска процедура.


OhridNews© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833