ОГЛАСИ

Македонската жена живее 4 години подолго од мажите, најчести женски имиња се Сара и Јана

Вести | Македонија | 08.03.2018 16:27Посети : 574

Државниот завод за статистика објави резултати од направена анализа која покажува доста интересни податоци за македонската жена. Во Македонија дури 49.9% од вкупното население го заземаат жените, а најчести женски имиња во 2017 биле Јана и Сара.Македонските жени се почесто се одлучуваат да родат едно или две деца, а нивниот животен век за разлика од мажите, е подолг за 4 години. За згрижување на своите деца, жените во Македонија во просек дневно поминуваат по 1 час и 57 минути, а во гледање телевизија 1 час и 50 минути.


Жените кои имаат домашни миленици со нив дневно минуваат по 1 час и 41 минута. Во текот на денот вработените жени поминуваат 15% на слободни активности, а невработените жени 21%. Од сите домашни активности на жените 16% отпаѓаат на чистење на станот.


OhridNews© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833