ОГЛАСИ

Вето за фудбалот во Грција

Спорт | Свет | 12.03.2018 15:00Посети : 676

Владата на Грција одлучи да го прекине фудбалскиот шампионат на неодредено време по скандалот во Солун кога сопственикот на ПАОК, Иван Савидис на дуелот против АЕК влезе во теренот со пиштол во обид да се пресмета со судијата.По денешната средба на грчкиот премиерот Алексис Ципрас и заменик министерот за спорт, Јоргос Василијадис е донесена одлука да се прекине шампионатот.

- Одлучивме да прекине првенството. Нема да продолжи се додека не се воспостави нова рамка со нови правила и услови. - изјави Василијадис.

Претставници на Федерација на Грција и на Владата се во постојан контакт со УЕФА и сега за сега не постои можност за санкции поради мешањето на политиката во спортот.

Поради ситуацијата на стадионот Тумба, грчката полиција издаде налог за апсење на Савидис и четворица членови од неговото обезбедување.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833