ОГЛАСИ

Сериозни предупредувања од Кедев: Поради негрижа интервентната кардиологија може да ја преземе приватното здравство

Вести | Македонија | 13.03.2018 07:00Посети : 891

Министерот Филипче треба да образложи зошто потпаднал под политички притисоци од Владата, изјави кардиологот Сашко Кедев во „Ноќно студио“ на Телма. Повод за неговото гостување беше новата метода за спречување на мозочен удар, која тој прв ја имплементираше во светот.Тој го објасни новиот иновативен метод на каротидно стентирање, но полемично додаде дека повеќе не е во тимот на кардиолози на клиниката, исто и како повеќе други искусни интервентни кардиолози. 


„Сега сум вратен на позиција како пред 20-25 години. Сега сум обичен кардиолог специјалист. Има нов директор, нов раководител, кои не се меѓу првите 5 интервентни кардиолози. Тоа Филипче го знае, но ништо не презема. Ќе биде тешко во иднана да објасни дека потпаднал под политички притисоци за назнаување на кадри“.


Слушаме за нов Клинички за огромни суми. Овие суми, овие макети кои ги гледаме не се суштината, не е суштината во циглите и макетите. Најважна е компететноста, стручноста на раководните лица. Сега назначени на позиции се маргинални луѓе, административци.

Кедев е загрижен за состојбите во интервентната кардиологија и дека поради негрижата таа може дапрејде во доменот на приватното здравство.

Клиниката за Кардиологија не е во состојба да гарантира безбедно лекување на пациентите, додаде Кедев.


OhridNews
извор: „Телма“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 192 гласови (31%)

Не - 428 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833